
IMG-311DL-4GS is an innovative 1 port RS-232/422/485 and 2 ports digital I/O and 4G LTE cellular Gateway with 1 port 10/100Base-T(X) port. It could be configured to connect to the internet by dialing up 3.5G/LTE cellular modem to fulfill demands of various applications rapidly. IMG-311DL-4GS can also transfer data into 5 host PCs simultaneously for backup purposes. In addition, IMG-311DL-4GS also support protocol MQTT and LWM2M for Cloud application and Modbus TCP/RTU for industrial application. Therefore, IMG-311DL-4GS is one of the best solutions for applications of wireless and serial communication.
Physical ports | |
|---|---|
| 10/100Base-T(X) ports in RJ45 | 1 |
Cellular Interface | |
|---|---|
| SIM card slot | 1 |
| Cellular Standard | GSM / GPRS/ EGPRS/ EDGE / WCDMA / HSDPA / HSUPA /LTE |
| Band options | EU grade LTE: FDD:B1/B3/B7/B8/B20/B28 UMTS/HSDPA/HSUPA: B1/B8 GSM/GPRS/EDGE: 900/1800 MHz US grade LTE: FDD:B2/B4/B5/B12/B13 UMTS/HSDPA/HSUPA: B2/B4/B5 |
LED Indicators | |
|---|---|
| GPS Indicator | 1 x LED, Solid for satellites ≧ 4 Blink for satellites |
| Cellular Indicator | 1 x LED, Green for Link. |
| SIM Indicator | 1 x LED, Green for SIM Ready |
| Power indicator | 1 x LED, PWR 1/ Ready: Green On: Power is on |
| System Indicator (Status) | 1 x LED, Green On : System function normal |
| Serial TX/RX Indicator | Red: Serial port is receiving data Green: Serial port is transmitting data |
Power | |
|---|---|
| Power consumption (Typ.) | 3W |
| Power Input | DC inputs. 12-48VDC on 3.5mm terminal block |
| Overload current protection | Present |
| Reverse polarity protection | Present on terminal block |
Protocol Support | |
|---|---|
| Protocol | ICMP, IP, TCP, UDP, DHCP, SSH, DNS, SNMP V1/V2c, HTTPS, SMTP, DDNS, PPPoE |
Serial Interface | |
|---|---|
| Connector | DB9 x 1 |
| Operation Mode | RS-232/422/485 |
| Serial Baud Rate | 110 bps to 115.2 Kbps |
| Data Bits | 7, 8 |
| Parity | odd, even, none, mark, space |
| Stop Bits | 1, 1.5, 2 |
| Flow Control | XON/XOFF, RTS/CTS, DTR/DSR |
| RS-232 | TxD, RxD, RTS, CTS, DTR, DSR, DCD, RI, GND |
Physical Characteristic | |
|---|---|
| Enclosure | IP-30 |
| Dimensions (mm) | 26.1( W ) x 94.9( D ) x 144.3( H ) |
| Weight (g) | 370 |
Environmental | |
|---|---|
| Storage Temperature | -40 to 85°C (-40 to 185°F) |
| Operating Temperature | -10 to 60°C (14 to 140°F) |
| Operating Humidity | 5% to 95% Non-condensing |
Warranty | |
|---|---|
| Warranty | 5 years |
Downloads |
| ||||
|---|---|---|---|---|---|
Regulatory Approvals | ||
|---|---|---|
| EMI | FCC Part 15, CISPR (EN55022) class A | |
| EMS | EN61000-4-2 (ESD), EN61000-4-3 (RS), EN61000-4-4 (EFT), EN61000-4-5 (Surge), EN61000-4-6 (CS), EN61000-4-8, EN61000-4-11 | |
| Shock | IEC60068-2-27 | |
| Free Fall | IEC60068-2-31 | |
| Vibration | IEC60068-2-6 | |
| Safety | EN60950-1 | |
Dimensions | ![]() |
|---|
Filename:
Version: