
IDS-4312D+ is an innovative secure 1 port RS-232/422/485 to 802.11 b/g/n WLAN, up to 150 Mbps, and 2 port LAN device server with standard features of device server, such like TCP/IP interface and versatile operation modes: Virtual COM, Serial Tunnel, TCP Server, TCP Client, and UDP. In addition, the Windows untility, DS-Tool, could configure multiple devices and set up the mappings of Virtual COM. On the other hand, IDS-4312D+ can simultaneously transfer data up to 5 redundant host PCs to aovid Ethernet connection breakdown or any host PC fails. Further, IDS-4312D+ features HTTPS, SSH, and SSL encryption to assure the security of critical data transmission.
IDS-4312D+ supports RS-232/422/485 and provides dual redundant power inputs, 12~48VDC, on terminal block to guarantee a non-stop operation. Further, IDS-4312+ features PoE PD function, compliant with IEEE802.3af standard, with 1kv isolation on the PoE port. With wide operating temperature, -25~70oC, and rugged IP-30 housing design, IDS-4312D+ series could operate in the harsh industrial environment, and it is the best solution to the high demand of secure serial to Ethernet critical data communication.
Physical ports | |
|---|---|
| 10/100Base-T(X) ports in RJ45 | 2 |
| PoE P.D. Port | P.O.E.Present at ETH1 Power Device (IEEE 802.3af): IEEE 802.3af compliant input interface Over load & short circuit protection Isolation Voltage: 1000 VDC min. Isolation Resistance : 108 ohms min |
LED Indicators | |
|---|---|
| WIFI(WLAN) Indicator | WLAN Link /ACT: Green: Blinking |
| Power indicator | 3 x LEDs, PWR 1(2)(PoE): Green On: Power is on |
| Serial TX/RX Indicator | Red: Serial port is receiving data Green: Serial port is transmitting data |
| 10/100Base-T(X) RJ45 Port Indicator | Green for port Link/Act at 100Mbps. |
Power | |
|---|---|
| Power consumption (Typ.) | 7 W Max |
| Redundant Input power | Dual DC inputs. 12-48VDC on 4-pin terminal block |
| Overload current protection | Present |
| Reverse polarity protection | Present on terminal block |
WLAN Interface | |
|---|---|
| Operating Mode | Client |
| Antenna Connector | 1 x External reverse SMA-type antenna connector |
| Modulation | IEEE802.11b: CCK, DQPSK, DBPSK IEEE802.11g/n: OFDM with BPSK, QPSK, 16QAM, 64QAM |
| Frequency Band | America / FCC: 2.412~2.462 GHz (11 channels ) Europe CE / ETSI: 2.412~2.472 GHz ( 13 channels ) |
| Transmission Rate | 802.11b: 1/2/5.5/11 Mbps 802.11g: 6/9/12/18/24/36/48/54 Mbps 802.11n(40MHz): UP to 150 Mbps |
| Transmit Power | 802.11b: 13.5dBm ± 1.5dBm 802.11g: 13.5dBm ± 1.5dBm 802.11n(2.4G@20MHz): 13.5dBm ± 1.5dBm 802.11n(2.4G@40MHz): 13.5dBm ± 1.5dBm |
| Receiver Sensitivity | 802.11b: -90dBm ± 2dBm@1Mbps 802.11g: -72dBm ± 2dBm@54Mbps 802.11n(2.4G@40MHz,MCS7): -68dBm ± 2dBm |
| Encryption Security | WEP: (64-bit, 128-bit key supported) WPA/WPA2:802.11i (WEP and AES encryption) WPA-PSK (256-bit key pre-shared key supported) 802.1X Authentication supported |
Protocol Support | |
|---|---|
| Protocol | ICMP, IP, TCP, UDP, DHCP, BOOTP, SSH, DNS, SNMP V1/V2c, HTTPS, SMTP |
Serial Interface | |
|---|---|
| Connector | DB9 x 1 |
| Operation Mode | RS-232/422/485 |
| Serial Baud Rate | 110 bps to 460.8 Kbps |
| Data Bits | 7, 8 |
| Parity | odd, even, none, mark, space |
| Stop Bits | 1, 1.5, 2 |
| Flow Control | XON/XOFF, RTS/CTS, DTR/DSR |
| RS-232 | TxD, RxD, RTS, CTS, DTR, DSR, DCD, RI, GND |
Physical Characteristic | |
|---|---|
| Enclosure | IP-30 |
| Dimensions (mm) | 45 (W) x 81 (D) x 95 (H) |
| Weight (g) | 395 g |
Environmental | |
|---|---|
| Storage Temperature | -40 to 85°C (-40 to 185°F) |
| Operating Temperature | -25 to 70°C (-13 to 158°F) |
| Operating Humidity | 5% to 95% Non-condensing |
Warranty | |
|---|---|
| Warranty | 5 years |
Downloads |
| ||||
|---|---|---|---|---|---|
Regulatory Approvals | ||
|---|---|---|
| EMC | CE EMC (EN 55024, EN 55032), FCC Part 15 B | |
| EMI | EN 55032, CISPR32, EN 61000-3-2, EN 61000-3-3, FCC Part 15 B Class A | |
| EMS | EN 55024, (IEC/EN 61000-4-2 (ESD), IEC/EN 61000-4-3 (RS), IEC/EN 61000-4-4 (EFT), IEC/EN 61000-4-5 (Surge), IEC/EN 61000-4-6 (CS), IEC/EN 61000-4-8(PFMF), IEC/EN 61000-4-11(DIP)) | |
| Shock | IEC60068-2-27 | |
| Free Fall | IEC60068-2-31 | |
| Vibration | IEC60068-2-6 | |
| Safety | UL61010-1/-2-201 | |
| MTBF | 381,084 hrs | |
Dimensions | ![]() |
|---|
Filename:
Version: