
IGAP-610H+ is a reliable WLAN Access Point with 1 Ethernet Gigabit ports and IEEE 802.11 a/b/g/n wireless module. It can be configured to operate in AP/Client/Repeater Mode. You are able to configure IGAP-610H+ by WEB interface via LAN port or WLAN interface. In addition, IGAP-610H+ also provides P.D. feature on Ethernet port which is fully compliant with IEEE802.3af PoE P.D. specification. Therefore, IGAP-610H+ is one of the best communication solutions for wireless applications on the industrial network.
Physical ports | |
|---|---|
| 10/100/1000Base-T(X) ports in RJ45 | 1 |
| PoE P.D. Port | Present at ETH1 Fully compliant with IEEE 802.3af Power Device specification Over load & short circuit protection Isolation Voltage: 2000 VDC min. Isolation Resistance : 10⁸ ohms min |
LED Indicators | |
|---|---|
| WIFI(WLAN) Indicator | 3 x LEDs signal quality 75%, 50% 25% 1 x Green for WLAN Link /Act |
| Power indicator | 3 x LEDs, P1, P2, PoE: Green On : Power is on and functioning Normal |
| System Indicator (Status) | 1 x LED, Blink for system booting, Solid for system ready. |
| 10/100/1000Base-T(X) RJ45 port indicator | 2 x LEDs, LNK/ACT:Green for port Act. Speed: Green for port Link at 1000Mbps Amber for port Link at 100Mbps. Off for port Link at 10Mbps |
Power | |
|---|---|
| Power consumption (Typ.) | 7W |
| Redundant Input power | Dual DC inputs. 12~48VDC on 4-pin terminal block |
| Overload current protection | Present |
| Reverse polarity protection | Present on the terminal block |
WLAN Interface | |
|---|---|
| Operating Mode | AP/Client/Repeater |
| Antenna Connector | Reverse SMA Female |
| Modulation | IEEE802.11a: OFDM IEEE802.11b: CCK/DQPSK/DBPSK IEEE802.11g: OFDM IEEE802.11n: BPSK, QPSK, 16-QAM, 64-QAM |
| Frequency Band | America/FCC: 2.412~2.462 GHz (11 channels) 5.180~5.240 GHz & 5.745~5.825 GHz ( 9 channels ) Europe CE/ETSI: 2.412~2.472 GHz (13 channels) 5.180~5.240 GHz ( 4 channels ) |
| Transmission Rate | 802.11b: 11, 5.5, 2, 1 Mbps; 802.11a/g: 54, 48, 36, 24, 18, 12, 9, 6 Mbps 802.11n: up to 300Mbps |
| Transmit Power | 802.11a: 23dBm ± 1.5dBm@6Mbps, 21dBm ± 1.5dBm@54Mbps 802.11b: 23dBm ± 1.5dBm@1Mbps, 23dBm ± 1.5dBm@11Mbps 802.11g: 23dBm ± 1.5dBm@6Mbps, 21dBm ± 1.5dBm@54Mbps 802.11gn HT20: 20dBm ± 1.5dBm@MCS7, 802.11gn HT40: 20dBm ± 1.5dBm @MCS7 802.11an HT20: 20dBm ± 1.5dBm@MCS7, 802.11an HT40: 20dBm ± 1.5dBm @MCS7 |
| Receiver Sensitivity | 802.11a : -93dBm ± 2dBm@6Mbps, -74dBm ± 2dBm@54Mbps 802.11b : -98dBm ± 2dBm@1Mbps, -90dBm ± 2dBm@11Mbps 802.11g : -90dBm ± 2dBm@6Mbps, -77dBm ± 2dBm@54Mbps 802.11gn HT20:-74dBm ± 2dBm@MCS7, 802.11gn HT40:-71dBm ± 2dBm@MCS7 802.11an HT20:-71dBm ± 2dBm@MCS7, 802.11an HT40:-68dBm ± 2dBm@MCS7 |
| Encryption Security | WEP: (64-bit ,128-bit key) WPA/WPA2 PSK :TKIP and AES encryption (802.11i) 802.1X/RADIUS Authentication supported |
Protocol Support | |
|---|---|
| Protocol | ARP, BOOTP, DHCP, DNS, HTTP, IP, ICMP, SNTP, TCP, UDP, RADIUS, SNMP, STP, RSTP |
Physical Characteristic | |
|---|---|
| Enclosure | IP-30 |
| Dimensions (mm) | 45 (W) x 95 (D) x 115 (H) |
| Weight (g) | 375 |
Environmental | |
|---|---|
| Storage Temperature | -40 to 85°C (-40 to 185°F) |
| Operating Temperature | -10 to 70°C (14 to 158°F) |
| Operating Humidity | 5% to 95% Non-condensing |
Warranty | |
|---|---|
| Warranty | 5 years |
Downloads |
| ||||
|---|---|---|---|---|---|
Regulatory Approvals | ||
|---|---|---|
| EMC | CE EMC (EN 55024, EN 55032), FCC Part 15B | |
| EMI | EN 55032, CISPR32, EN 61000-3-2, EN 61000-3-3, FCC Part 15B class A | |
| EMS | EN 55024 (IEC/EN 61000-4-2 (ESD), IEC/EN 61000-4-3 (RS), IEC/EN 61000-4-4 (EFT), IEC/EN 61000-4-5 (Surge), IEC/EN 61000-4-6 (CS), IEC/EN61000-4-8(PFMF), IEC/EN 61000-4-11(DIP)) | |
| Shock | IEC60068-2-27 | |
| Free Fall | IEC60068-2-31 | |
| Vibration | IEC60068-2-6 | |
| Safety | EN60950-1 | |
| MTBF | 211477 hrs | |
Dimensions | ![]() |
|---|
Filename:
Version: