Description
ORing IDS-322 is an industrial secure device server featuring two RS-232/422/485 serial ports and two LAN ports. It supports multiple operation modes including Virtual COM, Serial Tunnel, TCP Server, TCP Client, UDP, and Modbus gateway, and can simultaneously transfer data to up to five redundant host PCs to prevent connection failure. Security features include HTTPS, SSH, and SSL encryption for critical data transmission. The device accepts dual redundant 12~48VDC power inputs, features an IP-30 rated housing, and operates across a temperature range of −40°C to +70°C.
Features
- Operating Modes: Virtual COM, Serial Tunnel, TCP Server, TCP Client, UDP
- 2x RS-232/422/485 in DB9 connector
- Supports Modbus gateway feature
- Secured management by HTTPS, SSH, and IP White List
- Event warning by syslog, email, SNMP trap, relay and beeper
- Configurable by Web-based and Windows utility (DS-Tool)
- Ethernet switch mode enable Daisy Chain
Industrial 2 secure serial port to Ethernet device server with 2xRS-232/422/485 and 2x10/100Base-T(X)
Physical ports |
|---|
| 10/100Base-T(X) ports in RJ45 | 2 |
LED Indicators |
|---|
| Power indicator | 3 x LEDs, PWR 1(2)(PoE) /Ready: Green On: Power is on |
| Serial TX/RX Indicator | Amber: Serial port is receiving data Green: Serial port is transmitting data |
| 10/100Base-T(X) RJ45 Port Indicator | Green for port Link/Act at 100Mbps. |
Power |
|---|
| Power consumption (Typ.) | 3.84W |
| Redundant Input power | Dual DC inputs. 12-48VDC on 6-pin terminal block |
| Overload current protection | Present |
| Reverse polarity protection | Present on terminal block |
Protocol Support |
|---|
| Protocol | ICMP, IP, TCP, UDP, DHCP, BOOTP, SSH, DNS, SNMP V1/V2c, HTTPS, SMTP |
Serial Interface |
|---|
| Connector | DB9 x 2 |
| Operation Mode | RS-232/422/485 |
| Serial Baud Rate | 110 bps to 460.8 Kbps |
| Data Bits | 7, 8 |
| Parity | odd, even, none, mark, space |
| Stop Bits | 1, 1.5, 2 |
| Flow Control | XON/XOFF, RTS/CTS, DTR/DSR |
| RS-232 | TxD, RxD, RTS, CTS, DTR, DSR, DCD, RI, GND |
Physical Characteristic |
|---|
| Enclosure | IP-30 |
| Dimensions (mm) | 45 (W) x 81 (D) x 95 (H) |
| Weight (g) | 316g |
Environmental |
|---|
| Storage Temperature | -40 to 85°C (-40 to 185°F) |
| Operating Temperature | -40 to 70°C (-40 to 158°F) |
| Operating Humidity | 5% to 95% Non-condensing |
Downloads |
|---|
| Datasheet | Version | Checksum | Release Date | Release Note | Size |
|---|
| IDS-322 Datasheet | | | July 06, 2023 | | 627.26 kB |
| User Manual | Version | Checksum | Release Date | Release Note | Size |
|---|
| IDS-322 User Manual | | | July 06, 2023 | | 929.60 kB |
| Software | Version | Checksum | Release Date | Release Note | Size |
|---|
| IDS-322 DS-Tool | x64_V2.9c | | July 06, 2023 | | 2.72 MB |
|
Regulatory Approvals |
|---|
| EMI | FCC Part 15, CISPR (EN55022) class A |
| EMS | EN61000-4-2 (ESD), EN61000-4-3 (RS), EN61000-4-4 (EFT), EN61000-4-5 (Surge), EN61000-4-6 (CS), EN61000-4-8, EN61000-4-11 |
| Shock | IEC60068-2-27 |
| Free Fall | IEC60068-2-32 |
| Vibration | IEC60068-2-6 |
| Safety | EN60950-1 |
Dimensions |
|---|
 |