ORing offers a comprehensive portfolio of rugged industrial Ethernet switches, from cost-effective unmanaged and PoE models to advanced Layer 2/3 managed switches enabling precise control. Our switches can address connectivity needs in a variety of vertical markets.
EN50155 Managed Ethernet Switch with 12FE and 4GE Bypass, M12 connector, IP54, 24VDC
ORing TES-W9124GT-M12X-BP2-24V-IP54 is a managed Ethernet switch from ORing's Transporter™ series, fully compliant with the EN50155 standard for railway and transportation applications including rolling stock and in-vehicle networks. It features twelve 10/100Base-T(X) ports, four 10/100/1000Base-T(X) uplink ports, and two bypass port sets that maintain network integrity during power loss or maintenance. Built to IP54 waterproof standards, it operates across a temperature range of −40°C to +75°C. The switch supports O-Ring (recovery time under 10/30ms over 250 units), O-Chain, MRP, and MSTP/RSTP/STP (IEEE 802.1s/w/D) redundancy protocols to protect mission-critical applications from network interruptions. Management options include ORing's Open-Vision network management software, web-based interface, Telnet, and CLI console configuration.
Physical ports | |
|---|---|
| 10/100Base-T(X) ports in M12 | 12 x M12 connector (4-pin D-coding, female) |
| 10/100/1000Base-T(X) ports in M12 | 4 x M12 connector (8-pin X-coding, female) |
| RS-232 Serial Console port | RS-232 in M12 connector (5 pin female A-coding) with console cable. 115200bps, 8, N, 1 |
LED Indicators | |
|---|---|
| 10/100Base-T(X) M12 Port Indicator | Top Green LED for Link/Act indicator: Green for link-up, Off for link-down, Blinking for Act. Bottom dual color LED for Ethernet speed indicator: Amber for 100Mbps, Off for 10Mbps |
| Power Indicator (Power) | Green: Power LED x 2 |
| Ring Master Indicator (R.M.) | Green: Indicates that the system is operating in O-Ring Master mode |
| O-Ring Indicator (Ring) | Green: Indicates that the system operating in O-Ring mode Green Blinking: Indicates that the Ring is broken. |
| Fault Indicator (Fault) | Amber: Indicate unexpected event occurred |
| 10/100/1000Base-T(X) M12 Port Indicator | Top Green LED for Link/Act indicator: Green for link-up, Off for link-down, Blinking for Act. Bottom dual color LED for Ethernet speed indicator: Green for 1000Mbps, Amber for 100Mbps, Off for 10Mbps |
Power | |
|---|---|
| Power consumption (Typ.) | 20 Watts |
| Redundant Input power | Dual 24VDC (power rating: 16.8~30VDC) on dual 4-pin male S-coding connector |
| Overload current protection | Present |
| Reverse polarity protection | Present |
Protection / Certification | |
|---|---|
| Safety | IEC/EN 62368-1 |
Physical Characteristic | |
|---|---|
| Enclosure | IP-54 waterproof, Iron |
| Dimensions (mm) | 280 (W) x 90 (D) x 182 (H) mm 11.02 (W) x 3.54 (D) x 7.17 (H) inch |
| Weight (g) | 3215 g |
Technology | |
|---|---|
| Ethernet Standards | IEEE 802.3 for 10Base-T IEEE 802.3u for 100Base-TX IEEE 802.3ab for 1000Base-T IEEE 802.3x for Flow control IEEE 802.3ad for LACP (Link Aggregation Control Protocol) IEEE 802.1p for COS (Class of Service) IEEE 802.1Q for VLAN Tagging IEEE 802.1w for RSTP (Rapid Spanning Tree Protocol) IEEE 802.1s for MSTP (Multiple Spanning Tree Protocol) IEEE 802.1x for Authentication IEEE 802.1AB for LLDP (Link Layer Discovery Protocol) |
| MAC Table | 8K |
| Packet buffer Size | 4Mbits |
| Priority Queues | 8 |
| Processing | Store-and-Forward |
| Switch Properties | Switching latency: dwidth: 10.4Gbps Max. Number of Available VLANs: 4095 IGMP multicast groups: 128 for each VLAN Port rate limiting: User Define |
| Jumbo frame | Up to 9.6K Bytes |
| Security Features | Device Binding security feature Enable/disable ports, MAC based port security Port based network access control (802.1x) VLAN (802.1Q) to segregate and secure network traffic Radius centralized password management SNMPv3 encrypted authentication and access security Https / SSH enhance network security |
| Software Features | STP/RSTP/MSTP (IEEE 802.1D/w/s) Redundant Ring (O-Ring) with recovery time less than 30ms over 250 units TOS/Diffserv supported Quality of Service (802.1p) for real-time traffic VLAN (802.1Q) with VLAN tagging and GVRP supported IGMP Snooping IP-based bandwidth management Application-based QoS management DOS/DDOS auto prevention Port configuration, status, statistics, monitoring, security DHCP Server/Client/Relay SMTP Client Modbus TCP |
| Network Redundancy | O-Ring O-Chain MRP MSTP (RSTP/STP compatible) |
| Warning / Monitoring System | Relay output for fault event alarming Syslog server / client to record and view events Include SMTP for event warning notification via email Event selection support |
Reset Function | |
|---|---|
| Reset Button | 5 sec: Factory default |
Environmental | |
|---|---|
| Storage Temperature | -40 to 85℃ (-40 to 185℉) |
| Operating Temperature | -40 to 75℃ (-40 to 167℉) |
| Operating Humidity | 5% to 95% Non-condensing |
Warranty | |
|---|---|
| Warranty | 5 years |
Downloads |
| ||||
|---|---|---|---|---|---|
Regulatory Approvals | ||
|---|---|---|
| EMC | CE EMC (EN 55035, EN 55032), FCC Part 15 B, EN 50155(EN 50121-1, EN 50121-3-2) | |
| EMI | EN 55032, CISPR32, EN 61000-3-2, EN 61000-3-3, FCC Part 15 B class A | |
| EMS | EN 55035 (IEC/EN 61000-4-2 (ESD), IEC/EN 61000-4-3 (RS), IEC/EN 61000-4-4 (EFT), IEC/EN 61000-4-5 (Surge), IEC/EN 61000-4-6 (CS), IEC/EN 61000-4-8(PFMF), IEC/EN 61000-4-11 (DIP)) | |
| Shock | IEC60068-2-27 | |
| Free Fall | IEC60068-2-31 | |
| Vibration | IEC60068-2-6 | |
| Safety | IEC/EN 62368-1 | |
| Other | EN50155 | |
| MTBF | 177214 hrs. | |
Dimensions | ![]() |
|---|
Filename:
Version: