EN50155 3U CompactPCI Managed Ethernet Switch with 8GE in CompactPCI sockets and 8GE in M12 connector
ORing CPGS-9160-M12-C is a CompactPCI managed Gigabit Ethernet switch, fully compliant with the EN50155 standard for railway and transportation applications including rolling stock and in-vehicle networks. It features eight 10/100/1000Base-T(X) ports in a CompactPCI socket and eight 10/100/1000Base-T(X) M12 ports. The switch supports MSTP (RSTP/STP compatible) redundancy protocols to protect mission-critical applications from network interruptions. Management options include web-based interface, Telnet, CLI console configuration, and centralized management software. The switch operates across a temperature range of −40°C to +70°C.
Physical ports | |
|---|---|
| 10/100/1000Base-T(X) ports with CompactPCI Interface | 8 (PICMG 2.0 compliant) |
| 10/100/1000Base-T(X) ports in M12 | 8 x M12 connectors (8-pin A-coding, female) |
| RS-232 Serial Console port | RS-232 in M12 connector (female A-coding). Baud rate setting: 115200bps, 8, N, 1 |
LED Indicators | |
|---|---|
| System Indicator (Status) | Green: Ethernet status indicator |
| Power Indicator (Power) | Green: Power LED x 1 |
| Ring Master Indicator (R.M.) | Green: Indicates that the system is operating in O-Ring Master mode |
| O-Ring Indicator (Ring) | Green: Indicates that the system operating in O-Ring mode Green Blinking: Indicates that the Ring is broken. |
| Fault Indicator (Fault) | Red: Indicate unexpected event occurred |
| 10/100/1000Base-T(X) M12 Port Indicator | Green LED for Link/Act indicator: Green for link-up, Off for link-down, Blinking for Act. |
Power | |
|---|---|
| Power consumption (Typ.) | TBD |
| Redundant Input power | CompactPCI bus powered (5VDC) |
| Overload current protection | Present |
| Reverse polarity protection | Present |
Protection / Certification | |
|---|---|
| Safety | EN 60950-1 |
Physical Characteristic | |
|---|---|
| Enclosure | CompactPCI |
| Dimensions (mm) | 81.7 (W) x 209 (D) x 130.7 (H) mm3.217 (W) x 8.228 (D) x 5.146 (H) inch |
| Weight (g) | 563 g |
Technology | |
|---|---|
| Ethernet Standards | IEEE 802.3 for 10Base-T IEEE 802.3u for 100Base-TX IEEE 802.3ab for 1000Base-T IEEE 802.3x for Flow control IEEE 802.3ad for LACP (Link Aggregation Control Protocol) IEEE 802.1D for STP (Spanning Tree Protocol) IEEE 802.1p for COS (Class of Service) IEEE 802.1Q for VLAN Tagging IEEE 802.1w for RSTP (Rapid Spanning Tree Protocol) IEEE 802.1s for MSTP (Multiple Spanning Tree Protocol) IEEE 802.1x for Authentication IEEE 802.1AB for LLDP (Link Layer Discovery Protocol) |
| MAC Table | 8K |
| Packet buffer Size | 4Mbits |
| Priority Queues | 8 |
| Processing | Store-and-Forward |
| Switch Properties | Switching latency: 7 us Switching bandwidth: 32Gbps Max. Number of Available VLANs: 4096 IGMP multicast groups: 128 for each VLAN Port rate limiting: User Define |
| Jumbo frame | Up to 9.6K Bytes |
| Security Features | Device Binding security feature Enable/disable ports, MAC based port security Port based network access control (802.1x) VLAN (802.1Q) to segregate and secure network traffic Radius centralized password management SNMPv3 encrypted authentication and access security Https / SSH enhance network security |
| Software Features | STP/RSTP/MSTP (IEEE 802.1D/w/s) Redundant Ring (O-Ring) with recovery time less than 30ms over 250 units TOS/Diffserv supported Quality of Service (802.1p) for real-time traffic VLAN (802.1Q) with VLAN tagging IGMP Snooping IP-based bandwidth management Application-based QoS management DOS/DDOS auto prevention Port configuration, status, statistics, monitoring, security DHCP Server/Client/Relay SMTP Client Modbus TCP |
| Network Redundancy | O-Ring O-Chain MRP MSTP (STP / RSTP compatible) |
| Warning / Monitoring System | Relay output for fault event alarming Syslog server / client to record and view events Include SMTP for event warning notification via email Event selection support |
Environmental | |
|---|---|
| Storage Temperature | -40 to 85℃ (-40 to 185℉) |
| Operating Temperature | -40 to 70℃ (-40 to 158℉) |
| Operating Humidity | 5% to 95% Non-condensing |
Warranty | |
|---|---|
| Warranty | 5 years |
Downloads |
| ||||
|---|---|---|---|---|---|
Regulatory Approvals | ||
|---|---|---|
| EMC | CE EMC (EN 55024, EN 55022), FCC Part 15 B, EN 50121-3-2(EN 50155) | |
| EMI | EN 55022, CISPR32, EN 61000-3-2, EN 61000-3-3, FCC Part 15 B class A | |
| EMS | EN 55024 (IEC/EN 61000-4-2 (ESD), IEC/EN 61000-4-3 (RS), IEC/EN 61000-4-4 (EFT), IEC/EN 61000-4-5 (Surge), IEC/EN 61000-4-6 (CS), IEC/EN 61000-4-8(PFMF), IEC/EN 61000-4-11 (DIP)) | |
| Shock | IEC60068-2-27 | |
| Free Fall | IEC60068-2-31 | |
| Vibration | IEC60068-2-6 | |
| Safety | EN 60950-1 | |
| Other | EN 50155 | |
Dimensions | ![]() |
|---|