Description
ORing TES-W180-M12-WV-IP67 is an unmanaged Ethernet switch from ORing's Transporter™ series, fully compliant with the EN50155 standard for railway and transportation applications including rolling stock and in-vehicle networks. It features eight 10/100Base-T(X) ports, M12 industrial-grade connectors, a rugged aluminum enclosure, and an IP67 waterproof and dust-tight rating to withstand harsh climatic and environmental conditions. The switch is built to resist vibration and shock, and operates across a temperature range of −40°C to +75°C.
Features
- Supports 8 Fast Ethernet copper ports
- Features auto-negotiation and auto MDI/MDI-X
- Utilizes store-and-forward switching
- Operates reliably from –40°C to 75°C
- Accepts wide power input range
- Equipped with rugged M12 connectors for stable connections under environmental stress
Physical ports |
|---|
| 10/100Base-T(X) ports in M12 | 8 (4-pin D-coded M12 female connector) |
LED Indicators |
|---|
| Power indicator | Green x 1 |
| 10/100Base-T(X) M12 Port Indicator | Green for Link/Act indicator: On for link-up, Off for link-down, Blinking for act. |
Power |
|---|
| Isolation | Present |
| Power consumption (Typ.) | 3 Watts |
| Connector | 4-pin A-coded M12 male connector |
| Redundant Input power | 24/110VDC Power Inputs |
| Overload current protection | Present |
| Reverse polarity protection | Present |
Physical Characteristic |
|---|
| Enclosure | IP-67 |
| Dimensions (mm) | 62 (W) x 30 (D) x 200 (H) mm (2.44 x 1.18 x 7.874 inches) |
| Weight (g) | N.W: 759g / G.W: 940g |
Technology |
|---|
| Ethernet Standards | IEEE 802.3 for 10Base-T, IEEE 802.3u for 100Base-TX, IEEE 802.3x for Flow control |
| MAC Table | 2K |
| Processing | Store-and-Forward |
| Switch Properties | Switching Bandwidth: 1.6Gbps, Switching Latency: |
Environmental |
|---|
| Storage Temperature | -40 to 85oC (-40 to 185oF) |
| Operating Temperature | -40 to 75oC (-40 to 167oF) |
| Operating Humidity | 5% to 95% (non-condensing) |
Regulatory Approvals |
|---|
| EMC | CE EMC (EN 55035, EN 55032), FCC Part 15B, EN 50155 (EN 50121-1, EN 50121-3-2), EN 61000-6-2&4 |
| EMI | EN 55032, CISPR32, FCC Part 15B class A |
| EMS | IEC/EN 61000-4-2 ESD, IEC/EN 61000-4-3 RS, IEC/EN 61000-4-4 EFT, IEC/EN 61000-4-5 Surge, IEC/EN 61000-4-6 CS, IEC/EN 61000-4-8 PFMF, IEC/EN 61000-4-11 DIP |
| Shock | IEC 60068-2-27 |
| Free Fall | IEC 60068-2-31 |
| Vibration | IEC 60068-2-6 |
| Safety | EN 62368-1 |
| Other | EN50155 (IEC 61373), EN 50121-4 |
| MTBF | 869,332 hrs. (Telcordia SR-332 Issue 2, Operating Temperature:25°C) |
Dimensions |
|---|
 |