ORing IGS-P9164GC is a managed Gigabit Ethernet switch designed for power substation applications, fully compliant with IEC 61850-3, IEEE 1613, and IEC 62443-4-2 cybersecurity standards. It features sixteen 10/100/1000Base-T(X) ports and four Gigabit combo ports. The switch supports O-Ring (recovery time under 30ms over 250 units) and MSTP (RSTP/STP compatible) redundancy protocols to protect mission-critical applications from network interruptions. Management options include ORing's Open-Vision network management software, web-based interface, Telnet, and CLI console configuration. The switch operates across a temperature range of −40°C to +75°C.
Physical ports | |
|---|---|
| 10/100Base-T(X) ports in RJ45 | 16 |
| Gigabit Combo ports with 10/100/1000Base-T(X) RJ45 and 100/1000Base-X SFP ports | 4 |
LED Indicators | |
|---|---|
| Power Indicator (Power) | Green : Power LED x 2 |
| Ring Master Indicator (R.M.) | Green : Indicates that the system is operating in O-Ring Master mode |
| O-Ring Indicator (Ring) | Green : Indicates that the system operating in O-Ring mode Green Blinking : Indicates that the Ring is broken.\ |
| Fault Indicator (Fault) | Amber : Indicate unexpected event occurred |
| 10/100/1000Base-T(X) RJ45 port indicator | Dual color LED : Green for 1000Mbps Link/Act indicator. Amber for 10/100Mbps Link/Act indicator |
| 100/1000Base-X SFP Port Indicator | Green for port Link/Act. |
Power | |
|---|---|
| Power consumption (Typ.) | 17Watts |
| Power Input | Dual power inputs with 12~48VDC |
| Overload current protection | Present |
Technology | |
|---|---|
| Ethernet Standards | IEEE 802.3 for 10Base-T IEEE 802.3u for 100Base-TX and 100Base-FX IEEE 802.3ab for 1000Base-T IEEE 802.z for 1000Base-X IEEE 802.1w for RSTP (Rapid Spanning Tree Protocol) IEEE 802.1s for MSTP (Multiple Spanning Tree Protocol) IEEE 802.1x for Authentication IEEE 802.1AB for LLDP (Link Layer Discovery Protocol) IEEE 802.3ad for LACP (Link Aggregation Control Protocol ) IEEE 802.3x for Flow control IEEE 802.1p for COS (Class of Service) IEEE 802.1Q for VLAN Tagging |
| MAC Table | 8K |
| Packet buffer Size | 4Mbits |
| Priority Queues | 8 |
| Processing | Store-and-Forward |
| Switch Properties | Switching latency: 7 μs Switching bandwidth: 40Gbps Max. Number of Available VLANs : 4095 VLAN ID Range : 1 to 4094 IGMP multicast groups: 256 for each VLAN Port rate limiting: User Define |
| Jumbo frame | Up to 9.6K Bytes |
| Security Features | Device Binding security feature Enable/disable ports, MAC based port security Port based network access control (802.1x) VLAN (802.1Q ) to segregate and secure network traffic Radius centralized password management SNMPv3 encrypted authentication and access security Https / SSH enhance network security |
| Software Features | STP/RSTP/MSTP (IEEE 802.1D/w/s) Redundant Ring (O-Ring) with recovery time less than 30ms over 250 units TOS/Diffserv supported Quality of Service (802.1p) for real-time traffic VLAN (802.1Q) with VLAN tagging IGMP Snooping IP-based bandwidth management Application-based QoS management DOS/DDOS auto prevention Port configuration, status, statistics, monitoring, security DHCP Server/Client/Relay SMTP Client Modbus TCP |
| Network Redundancy | O-Ring Open-Ring O-Chain MRP*NOTE MSTP (RSTP/STP compatible) |
Fault contact | |
|---|---|
| Relay | Relay output to carry capacity of 1A at 24VDC |
Environmental | |
|---|---|
| Storage Temperature | -40 to 85°C (-40 to 185°F ) |
| Operating Temperature | -40 to 85°C (-40 to 185°F ) |
| Operating Humidity | 5% to 95% Non-condensing |
Warranty | |
|---|---|
| Warranty | 5 years |
Downloads |
| ||||
|---|---|---|---|---|---|
Regulatory Approvals | ||
|---|---|---|
| EMC | CE EMC (EN55035, EN 55032), IEC 61850-3, IEEE 1613 | |
| EMI | FCC Part 15, CISPR (EN55022) class A | |
| EMS | EN61000-4-2 (ESD), EN61000-4-3 (RS), EN61000-4-4 (EFT), EN61000-4-5 (Surge), EN61000-4-6 (CS), EN61000-4-8, EN61000-4-11 | |
| Shock | IEC60068-2-27 | |
| Free Fall | IEC60068-2-32 | |
| Vibration | IEC60068-2-6 | |
| Safety | EN62368-1 | |
Dimensions | ![]() |
|---|