Description
ORing TXES-180-M12-WV is an unmanaged Ethernet switch from ORing's Transporter™ series, fully compliant with the EN50155 standard for railway and transportation applications including rolling stock and in-vehicle networks. It features eight 10/100/500Base-T(X) ports, M12 industrial-grade connectors, and an operating temperature range of −40°C to +75°C. In railway installations, it is primarily used for in-train monitoring and passenger entertainment, supporting IP cameras and CCTV systems for train surveillance. As an unmanaged switch, it performs Ethernet packet forwarding only and is not intended for any control-related applications.
Features
- Leading EN50155-compliant Ethernet switch for rolling stock application
- Provides 8x10/100/500Base-T(X) ports
- Supports store and forward transmission
- Supports flow control
- Supports wide power input range
- Provides isolated power protection
- M12 connectors to guarantee reliable operation against environmental disturbances
- Rigid IP-30 housing design
- Wall mounting enabled
Physical ports |
|---|
| 10/100/500Base-T(X) ports in M12 | 8 (4-pin female D-coding) |
LED Indicators |
|---|
| Power indicator | Green: Power LED x 1 |
| 10/100/500Base-T(X) M12 Port Indicator | Top green LED for 10/100Mbps port Link/Act indicator: On for link-up, Off for link-down, Blinking for active. Bottom green LED for 500Mbps port Link/Act indicator: On for link-up, Off for link-down, Blinking for active. |
Power |
|---|
| Power consumption (Typ.) | 1.8 watts max. |
| Power Input | 24-110VDC on 4-pin M12 A-coded male connector |
| Overload current protection | Present |
| Reverse polarity protection | Present |
Physical Characteristic |
|---|
| Enclosure | IP-30 |
| Dimensions (mm) | 88.9 (W) x 40 (D) x178.2 (H) mm 3.5 (W) x 1.57 (D) x 7.02 (H) inch |
| Weight (g) | NW: 564 g / GW: 757 g |
Technology |
|---|
| Ethernet Standards | IEEE 802.3 for 10Base-T IEEE 802.3u for 100Base-TX IEEE 802.3x for Flow control |
| MAC Table | 4K |
| Packet buffer Size | 1.5M bits |
| Processing | Store-and-Forward |
| Switch Properties | Switching latency: dwidth: 1.6Gbps |
Environmental |
|---|
| Storage Temperature | -40 to 85°C (-40 to 185°F) |
| Operating Temperature | -40 to 75°C (-40 to 167°F) |
| Operating Humidity | 5% to 95% non-condensing |
Regulatory Approvals |
|---|
| EMC | CE EMC (EN 55035, EN 55032), FCC Part 15 B, EN 50155(EN 50121-1, EN 50121-3-2) |
| EMI | EN 55032, CISPR32, EN 61000-3-2, EN 61000-3-3, FCC Part 15 B class A |
| EMS | EN 55035 (IEC/EN 61000-4-2 (ESD), IEC/EN 61000-4-3 (RS), IEC/EN 61000-4-4 (EFT), IEC/EN 61000-4-5 (Surge), IEC/EN 61000-4-6 (CS), IEC/EN 61000-4-8(PFMF), IEC/EN 61000-4-11 (DIP)) |
| Shock | IEC60068-2-27 |
| Free Fall | IEC60068-2-31 |
| Vibration | IEC60068-2-6 |
| Safety | EN 62368-1 |
| Other | EN 50155 (IEC 61373) |
| MTBF | 1,012,572 hrs. |
Dimensions |
|---|
 |